Evde Sağlık (444 38 33)
14 Kasım 2018

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ

            MİSYON: Hayatın tüm evresinde ,günlük yaşam aktivitelerini desteksiz yapamayan ,tedavinin evde yapılmasına karar verilen ,evde sağlık hizmetleri ihtiyacı olan bireylere hasta güvenliği ve memnuniyetini hedef alarak kaliteli ,yetişmiş personeller ile sunulmasıdır.

           VİZYON: Evde sağlık hizmetleri sunumunda hasta ve çalışan memnuniyetini  en üst sıralara taşıyarak ,alanımızda referans gösterilen bir model olmak.

          AMAÇ: Günlük yaşam aktivitelerini desteksiz yerine getiremeyen bireylere , ihtiyaç duydukları sağlık hizmetini  zamanında , ihtiyacı süresince, evinde sağlık personeli tarafında verilmesini sağlamaktır.

           EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ NEDİR: Yatağa bağımlı hastalar ,son dönem kanser hastaları ,ileri derece kas hastaları ,günlük yaşamlarında destek almak zorunda olan kalp ,akciğer hastaları ,ameliyat sonrası evde bakım ihtiyacı olan ,nörolojik ve psikiyatrik hastalar ve  evde bakım hastalarından ağız ve diş sorunu olanlar… gibi günlük yaşamlarını tek başına sürdüremeyen hastalara yaşadıkları  ortamda sağlık hizmetini sunmaktır.

          NASIL BAŞVURLULUR: Hasta ,hasta yakını ,hastane personeli ,aile hekimi evde sağlık hizmeti alması uygun görülen hasta için ,Bakanlığımız çağrı merkezi olan  444 38 33 nolu telefon numarasını   arayarak başvurur. Çağrı merkezi hastanın kimlik bilgilerini alıp koordinasyon merkezine yönlendirir. Koordinasyon merkezi 15 dakika içinde hastayı arayarak ,sağlık bilgilerini alır.Hasta yakınları Koordinasyon Merkezine 212 33 30 ve 21299 30 nolu telefonlardan günün her saati ulaşabilmektedir. İlgili evde sağlık birimine yönlendirir. hastanın 24 saat içinde evinde doktor ziyareti gerçekleştirilir .Doktorun uygun gördüğü tedavi yada diğer evde sağlık randevu çerçevesinde hastaya bilgi verilir .Hastanın tedavi planı oluşturulur veya sonlandırılır.

Hastanın olağan dışı durumunda ani gelişen ve hayati önem taşıyan kanama ,bilinç kaybı yönetilemeyen saldırganlık gibi durumlarda hastaya evde yapılacak sağlık hizmeti olmadığından ,hastaneye nakli için 112 ARANMALIDIR.

          NE ZAMAN SONLANDIRILIR: Hasta vefat ettiğinde ,hasta yakınlarının hizmet sonlandırma talepleri doğrultusunda ,hasta il dışına nakil gittiğinde ,hasta yakınlarının sağlık çalışanlarına karşı ,hakaret ve şiddet uygulama girişimlerinde.

         Başvuru için;444 38 33 nolu telefonu arayabilirsiniz.

46087,evdesaglikhizmetleripng.png.jpg