Evde Sağlık Hizmetleri
02 Mart 2022


EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ

MİSYON: Hayatın tüm evresinde, günlük yaşam aktivitelerini desteksiz yapamayan, tedavinin evde yapılmasına karar verilen, evde sağlık hizmetleri ihtiyacı olan bireylere hasta güvenliği ve memnuniyetini hedef alarak kaliteli, yetişmiş personeller ile sunulmasıdır.

VİZYON: Evde sağlık hizmetleri sunumunda hasta ve çalışan memnuniyetini  en üst sıralara taşıyarak, alanımızda referans gösterilen bir model olmak.

AMAÇ: Günlük yaşam aktivitelerini desteksiz yerine getiremeyen bireylere, ihtiyaç duydukları sağlık hizmetini  zamanında, ihtiyacı süresince, evinde sağlık personeli tarafında verilmesini sağlamaktır.

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ NEDİR? Yatağa bağımlı hastalar, son dönem kanser hastaları, ileri derece kas hastaları, günlük yaşamlarında destek almak zorunda olan kalp, akciğer hastaları, ameliyat sonrası evde bakım ihtiyacı olan, nörolojik ve psikiyatrik hastalar ve  evde bakım hastalarından ağız ve diş sorunu olanlar… gibi günlük yaşamlarını tek başına sürdüremeyen hastalara yaşadıkları  ortamda sağlık hizmetini sunmaktır.

NASIL BAŞVURULUR? Hasta, hasta yakını, hastane personeli, aile hekimi evde sağlık hizmeti alması uygun görülen hasta için, Bakanlığımız çağrı merkezi olan  444 38 33 numaralı telefon numarasını   arayarak başvurur. Çağrı merkezi hastanın kimlik bilgilerini alıp koordinasyon merkezine yönlendirir. Koordinasyon merkezi 15 dakika içinde hastayı arayarak, sağlık bilgilerini alır. Hasta yakınları Koordinasyon Merkezine 212 33 30 ve 212 99 30 numaralı telefonlardan günün her saati ulaşabilmektedir. Hastanın 24 saat içinde evinde doktor ziyareti gerçekleştirilir. Doktorun uygun gördüğü tedavi ya da diğer evde sağlık randevu çerçevesinde hastaya bilgi verilir. Hastanın tedavi planı oluşturulur veya sonlandırılır.

Hastada ani gelişen ve hayati önem taşıyan olağan dışı durumlarda (kanama, bilinç kaybı, yönetilemeyen saldırganlık gibi) 112 ARANMALIDIR.


NE ZAMAN SONLANDIRILIR?
 Hasta vefat ettiğinde, hasta yakınlarının hizmeti sonlandırma talebi olunca, hasta il dışına nakil gittiğinde, hasta yakınlarının sağlık çalışanlarına karşı hakaret ve şiddet uygulama girişimi durumlarında evde sağlık hizmeti sonlandırılır.

       
 
Başvuru için; 444 38 33 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

46087,evdesaglikhizmetleripng.png.jpg