Bebek Dostu Hastane
05 Kasım 2022

Anne sütünün özendirilmesi ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkların kazandırılmasına yönelik olarak Sağlık Bakanlığı ve UNICEF’ in çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti veren hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 1991 yılında “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler” programı başlatıldı.

      Doğum hizmeti veren hastanelerden; gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler “Bebek Dostu Hastane” ünvanını almaktalar.

Ezine Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı ve UNICEF tarafından önerilen "Emzirmeyi destekleme politikası" çalışmaları sonucunda 2004 yılında “Bebek Dostu Hastane” unvanı almaya hak kazanmıştır.

Bebeklerimiz için en iyi ve nitelikli besin anne sütüdür. Tüm bebeklerimizin ilk altı ay sadece anne sütü almaları ardından ek gıdalarla birlikte iki yaş ve ötesine kadar emzirilmeleri öncelikli hedeflerimiz arasındadır.


EMZİRME POLİTİKAMIZ

BAŞARILI EMZİRMEDE 10 ÖNERİ